MİMARİ VE MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIĞI

“Tasarımda Mükemmellik, Yapı da Mükemmellik”

Mühendislik ve mimari, matematik ve sanatın kesişimi yer alıp, hayatımızı şekillendirir. Birbirinden beslenen ve destek alan bu iki alan aynı zamanda hayatımızı daha iyi bir yer haline getirir. Bu sebepten de tasarımın ve yapının mükemmelliği bu iki alanın bir arada çalışması ile ortaya çıkar.

Mimari bir ihtiyaçtan doğan fikrin somutlaşması işlemidir. Mühendislik ise bu fikrin uzun yıllar ayakta durmasını sağlar. Bu sebeple mimari ve mühendisliğin erken aşamalardan itibaren beraber çalışmasıyla mükemmel sonuçlar alınabileceğine inanıyoruz. Mimari tasarım ihtiyaç ve isteklerin haricinde yerel malzemelerinin, coğrafi ve iklimsel olanakların ışığında başlar. Mühendislik süreçleri de aynı mimari gibi yerel malzemelerin, inşaat sözleşmelerinin ve yönetmeliklerin analizi ile başlar. Daha sonra tasarıma uygun en fonksiyonel ve ekonomik çözümün seçimi ile devam eder. Mühendislik çözümleri sürece erken entegre edildiğinden mimari tasarım üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilirler. Böyle bir yaklaşım, tasarım sürecinin daha ergonomik ve kullanışlı ayrıntıların projeye dahil edilmesini garanti eder. Tasarımın çeşitli unsurları ve yapım süreçleri arasında tam uyumluluğu sağlamak için mühendislik projelerinin her detayı tasarım ekibi tarafından dikkatlice incelenir. Bu, mühendislik ve mimari ekipler arasında sürekli bir geri bildirim gerektirir.

Mühendsilik danışmanlığı, uygulama alanının imkanları ve imkansızıkları dahilinde alternatif ya da komplike çözümleri üretmeye dayanır. Bu çözümler insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından, en komplike anıtlarına kadar hayallerini gerçekleştirmesine olanak sağlamıştır. TIYA olarak gelişen teknolojilerin ışığında elli yılı aşkın tecrübemizle pek çok farklı projede çözüm ortaklığı sunmaktayız. Yurtiçi ve yurtdışı projeleriyle üretim alanımızı genişleterek teknik uygulamayı bir araya getiriyoruz.

TIYA , çözüm ortaklarına mühendislik Projeleri tasarımı, uygulama projesi ve saha detay çözümlemeleri , uygulama aşamaları, sırası ve/veya sonrasında danışmanlık dahil bir dizi mühendislik hizmeti sunmaktayız. Mimari danışmanlığı ile proje konsept tasarımı, uygulama projesi ve detay çözümler, yapım öncesi, esnası ve sonrasını danışmanlık hizmetleri gibi bir dizi hizmet sunmaktayız.

UZMAN DANIŞMANLARIMIZ

Emine Turhan

Emine Turhan, 1972 Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesinden Yüksek Mimar ve Mühendis olarak mezun oldu. Aynı yıl, Mustafa Altıntaş ve Mehmet Turhan ile birlikte Turtaş Mimarlık ofisini kurdu. İlk projelerinden biri olan Akçaabat Belediye sitesini projesi daha sonraki yıllarda Cumhuriyet Binası olarak derslere girdi ve bir tez konusuna dönüştü. Vakfıkebir projesiyle ilk defa bu ölçekte bir alanı site haline getirmiş ve yerleşim alanının içinden geçen yolu kaldırmıştır. Böylece bu alanda bir örnek teşkil etmiştir. 

Uğur Turhan

Trabzon’da doğan Uğur Turhan, 2008 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden onur derecesiyle mezun oldu. Mimarlık eğitimi sırasında ve sonrasında çeşitli ulusal ve uluslararası atölye çalışmalarına katıldı. Köklü bir aile geleneği olan profesyonel mimarlık kariyerine 2008 yılında yine Turhan ailesinin mimarlık firmasında başlamıştır. 2019 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansına başlayan Uğur Turhan, bu dönemde Yüksek Mühendis Gül Turhan ile Turhan Architect firmasını kurmuştur. 

Zehra Gül Turhan

1976 yılında Trabzon’da doğan Zehra Gül Turhan, Trabzon Anadolu Lisesinden sonra 1999 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Yine aynı üniversitenin İnşaat Mühendisliği Hidromekanik alanında yüksek lisansını, 2002 yılında tamamlamıştır.

İş hayatına yüksek lisansını yaparken uluslararası mühendislik ve müşavirlik hizmetleri veren Temel Su firmasında çalışarak başlamıştır. Burada Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı projesi, Borçka Barajı, Borçka Artvin yolu tünelleri gibi özellikli projelerde…

Kadir Sert

1974 yılında doğan Kadir Sert, 1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendsiliği Bölümünden mezun oldu. 1999 yılında Karadeniz Teknik Ünversitesi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı’nda Hidrolik Mühendsiliği Bölümünde yüksek Lisansını tamamlayan Kadir Sert, 2004 yılında Hollanda’da  güvenli tırmanma ve yüksekte çalışma eğitimi aldı. Aynı yıl VCA (Vehicle Certification Agency) eğitimini, 2005 yılında struCad eğitimini, 2012 yılında da Tekla kursunu tamamladı. 2016 yılında  Delta H2S, HF, HCN ve CO güvenlik talimatları üzerine eğitimlerini tamamladı.

HIZLI LİNKLER
MARKALAR

ALFILL
DAUMER
-CELLOSEM

FİRMALAR

REGIONAL PREFERENCES

CHOOSE YOUR LANGUAGE