GLOKAL REKLAM DANIŞMANLIĞI

Herkes daha fazlasını ister; daha fazla yere ulaşmak, daha fazla insan tanımak, daha fazla ülke görmek… Bugün gerçekleşmesi her zamankinden daha kolay bir istek bu. Dünyanın her yerinden tüketiciler ve üreticiler birbirini bulabiliyor. farklı ülkelerden, farklı pazarlardaki ürünlere talep yaratılabiliyor. Tabi üreticilerin bir ürün için talep yaratabilmesinin en önemli ön koşulu; ürünü bilmesi. Kimse varlığından haberdar olmadığı bir şeyi isteyemez.

İnsanların bir şeyi istemesinin nedeni ise temelde ihtiyaçtır. İhtiyaç duyduğumuz şeyleri isteriz, bunlar duygusal sebepler bile olsa. Ve ihtiyaç duyduğumuz şeye ulaşmanın bir yolu varsa kendimize yakın gördüğümüz, kendimizle özdeşleştirebildiğimiz markayı tercih etmemiz daha olasıdır.

Satın alma kararlarımız, bu kadar kişiselken, her Pazar ve bölge için aynı kampanyayı kullanmak çok mantıklı bir tercih olmayacaktır. Çünkü her pazarın ekonomik olarak kendine özgü özellikleri olduğu gibi kültürel ve düşünüş biçiminden kaynaklanan da farklılıkları bulunmaktadır. Bu sebeple her pazarda ana marka konumlandırmasını kaybetmeden, kültürel ve bölgesel uyarlamalar yapılmak zorundadır. Aksi takdir de pazarda kimsenin tanımadığı bir yabancı olarak kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir.

Glokal reklam çalışmaları aslında pazarda doğru zamanda doğru hamleleri yapılması olarak özetlenebilir. İhtiyaç duyulduğunda, ihtiyacın çözümüne sahip tanıdık bir dost yüzü gibi… Bu alanda doğru karar vermek için ilk yapılması gereken adım, tabi ki Pazar araştırmasıdır. Pazar araştırmasının verdiği verilerden sonra kültürel araştırmalar denilen konuya yoğunlaşılmalıdır. Kültürel araştırmalar, yaşanan kültür ile ilgili olduğu kadar, sektörün kültürel şekillenişi ile de ilgilidir. Aynı ürün farklı kültürlerde kullanılsa bile sektörel ve yaşayış biçimi kaynaklı farklı şekilde kategorize edilebilir ya da tamamen farklı amaçlarla kullanılabilir. Öncelikle bunun gibi durumlar hassasiyetle belirlenmelidir. Böylece ülkelere göre ürün segmentasyonunuzu yeniden gözden geçirebilirsiniz.

Ayrıca kültürel farklılıklar iletişimin ciddi şekilde sekteye uğramasına sebep olabilir. Farklı kültürlerde markanız olumsuz anlamlara gelebilir ya da okuma yönünü yanlış düşündüğünüz için Açıkhava reklamınızdaki görseller yanlış anlama gelebilir. Bunların haricinde kültürel klişeler tarafından yanlış yönlendirebilirsiniz. Bu seferde yerli taklidi yapan bir yabancı konumuna düşebilirsiniz.

Glokal Reklam danışmanlığı, tüm bu problemleri çözmek ve yeni pazarlar da doğru adımlar atmanızı sağlar.

UZMAN DANIŞMANLARIMIZ

Ufuk Turhan

2010 yılında Başkent Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Tasarım Programı’ndan mezun olan Ufuk Turhan, daha sonra New York Üniversitesi’nde Arts Media and Culture eğitimi almıştır. 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi bölümündeki yüksek lisansını Reklam Müziklerinde Tını ve Enstrüman Değişkenlerinin Reklama Yönelik Tutuma Etkisi isimli teziyle tamamlamıştır. Türkiye’de bu alanda yapılmış ilk ve tek bilimsel deneyi hazırlayan Turhan, bu alanda Nestle, Dentsu Aegis Network Türkiye gibi çeşitli kurumsal şirketlerde ve reklamcılık alanı profesyonellerine workshop ve eğitimler vermektedir. Bunun yanında farklı reklamlarda, Hayatım Eğitim, Taşyolu; Kararlı Geçit gibi belgesellerde belgesel müzikleri bestecisi olarak yer almıştır.

HIZLI LİNKLER
MARKALAR

ALFILL
DAUMER
-CELLOSEM

FİRMALAR

REGIONAL PREFERENCES

CHOOSE YOUR LANGUAGE