PAZAR ARAŞTIRMALARI DANIŞMANLIĞI

Bir pazara girmeden önce, pazar hedefi, rakipler ve potansiyel müşteriler hakkında bilgi alma ve alınan bilgilerin sonuçlarının analiz edilme sürecine pazar araştırması denir. Pazar araştırması iki temel piyasa araştırması ile yapılabilmektedir. Bunlar, Birincil Pazar Araştırma ve İkincil Pazar Araştırmasıdır.

Birincil Pazar araştırması, yeni verilerin toplanmasıdır. Röportaj, anket gibi araştırmalar birincil Pazar araştırmasına girmektedir. İkincil Pazar Araştırması, daha önceden üretilmiş olan verilerin bir araya toplanmasıdır.

 

Pazara girmeden önce bir hedef kitle belirlenmelidir. Belirlenen hedef kitleye ulaşım sürecinin büyük bir titizlikle yürütülmesi oldukça önemlidir. Hedef kitleye uygun bir mesaj üretilmesi ve üretilen mesajın hangi hedef kitleye daha uygun olduğunun analizinin yapılması ve doğru hedef kitleye mesajın gönderilmesi pazarda önemli bir süreçtir. Hedef kitlenize doğru kanallardan ulaşmanız, mesajınızın doğru bir şekilde iletilmesini sağlar.

Pazar araştırması yaptığınızda, belirlemiş olduğunuz hedef müşterilerinizin, sosyo-ekonomik, coğrafi, kültürel, toplumsal ve kişisel durumları hakkında gerekli olan birçok bilgiye sahip olmuş olursunuz. Buna ek olarak pazarda sunmuş olduğunuz ürünleriniz için gelen bir talep olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Pazar araştırması yaparken verilerin incelenmesi gerekir fakat sadece verilerin incelenmesi tek başına yeterli bir durum değildir. Bu nedenle elde edilen verilerin sonucunda gerekli analizlere ulaşılması ve bu analizlerin sonucunda yeni pazarlama stratejilerinin oluşturulması gerekir. Pazara doğru konum ve doğru zamanda giriş yapılması için, pazarda elde edilen bilgilerin büyük ve küçük ölçeklerde değerlendirilmesi gerekir. Girmek istediğiniz pazarın veya hali hazırda içerisinde bulunduğunuz pazarı yakından tanımanız gerekir. Ayrıca bu pazarın iyi bir şekilde analiz edilmesi ihtiyaç duyduğunuz bilgiye ulaşmanız için önemli bir yoldur.

Pazar araştırma sürecinde birçok teknik bulunmaktadır. Bunlar; anket çalışmaları, dijital analizler, dijital araştırma, yerinde inceleme, uluslararası değerlendirme raporu, bechmarketing ve karşılıklı örneklem. Bu teknikler dahilinde yapılan pazar araştırması, markanızın pazara girerken toplamış olunan bilgiler ile kolay ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Pazarda birçok analiz gerçekleştirilmektedir. Bu analizler sonucunda pazarlama ve satışa dair stratejik bir yol izlenmesi gerekmektedir. Pazar içerisinde birçok potansiyel risk taşımaktadır. Tiya Pazar Araştırması Danışmanlığı, karşılaşabileceğiniz potansiyel riskleri belirleyip pazardaki ömrünüzü ve karınızı artırmayı hedeflemektedir.

UZMAN DANIŞMANLARIMIZ

Ufuk TURHAN

2010 yılında Başkent Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Tasarım Programı’ndan mezun olan Ufuk Turhan, daha sonra New York Üniversitesi’nde Arts Media and Culture eğitimi almıştır. 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi bölümündeki yüksek lisansını Reklam Müziklerinde Tını ve Enstrüman Değişkenlerinin Reklama Yönelik Tutuma Etkisi isimli teziyle tamamlamıştır. Türkiye’de bu alanda yapılmış ilk ve tek bilimsel deneyi hazırlayan Turhan, bu alanda Nestle, Dentsu Aegis Network Türkiye gibi çeşitli kurumsal şirketlerde ve reklamcılık alanı profesyonellerine workshop ve eğitimler vermektedir. Bunun yanında farklı reklamlarda, Hayatım Eğitim, Taşyolu; Kararlı Geçit gibi belgesellerde belgesel müzikleri bestecisi olarak yer almıştır.

HIZLI LİNKLER
MARKALAR

ALFILL
DAUMER
-CELLOSEM

FİRMALAR

REGIONAL PREFERENCES

CHOOSE YOUR LANGUAGE