PAZARLAMA İLETİŞİMİ DANIŞMANLIĞI

Markanın ulaşmak istediği ilgili kitlelere yönelik yapılan tanıtım ve pazarlamaların bütününe pazarlama iletişimi denir. Pazarlama iletişimi Pazar araştırmasından elde edilen sonuçlar ışığında hedef kitlenin, bu hedef kitleye uygun stratejinin ve markanın tone of voice’unun belirlenmesi ile başlar. Bu hedef kitlenin, strateji dahilinde markaya olan ilginliğinin nasıl artırılacağı hususundaki çalışmalarla devam eder. Aslında bu ilginlik artırmaya yönelik süreç değişen ihtiyaçlar ve şartlar dahilinde tekrar tekrar oluşturularak markanın hep güncel kalması sağlanır.

Potansiyel müşterinizle olan bu sürekli iletişim, marka ve tüketici arasındaki bağı güçlendirerek, markanıza duyulan sadakat ve güveni artırır. Böylece sadece ürün ya da hizmetlerinizle değil, sunduğunuz marka imajı ile de tercih edilir hale gelirsiniz.

Pazarlama dünyası günümüzde hem markalar hem de tüketiciler için pek çok alternatif iletişim kanalı sunmaktadır.Tüm bu mecra ve kanallarının birbiri ve marka imajı ile tutarlı bir şekilde yürütürken, aynı zamanda mecraların kendi doğasına uygun iletişimi sağlanmalıdır. Bunu yapılabilmesini sağlayan ise doğru marka mimarisi ve stratejinin bir araya gelmesidir.

Pazarlama iletişimi strateji ve taktiklerin doğru zaman ve yerde, doğru kitleye iletilmesi ile mümkündür. Böylece birden fazla hedef kitleye aynı anda doğru mesaj ile ulaşılabilinir. Bu nokta da tabi ki en küçük iletişim metaryelinden başlayarak tüm adımlarınızın birbiri ile paralel atılması ve markanızın dünyasının bu şekilde oluşturulması gerekmektedir.

Marka doğru bir pazarlama iletişimi için tabi ki tek unsur değildir. Pazarlama iletişimi, firma operasyonları ile koordine yürümesi gerekir. Henüz çıkmamış bir ürün ya da hizmet için talep oluşturmak, stratejinize bağlı olarak çok farklı sonuçlar doğurabilir. İlk senaryoda tüketicileriniz zamansız yapılan bir iletişim çalışması ile, satış noktalarında bulamadığı bir ürün sebebiyle markanıza küsebilir. Ya da doğru bir iletişim çalışması ile çıkacak olan ürün ya da hizmeti sabırsızlıkla beklenen ve takip edilen bir “lovemark” haline getirebilirsiniz.

TIYA, pazarlama danışmanlığı markalar için iletişim çözümleri sunmaktadır. Olası hataların önüne geçmek ve markalar için doğru stratejilerle uzun soluklu çözümler getirmeyi hedeflemektedir.

UZMAN DANIŞMANLARIMIZ

Ufuk TURHAN

2010 yılında Başkent Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Tasarım Programı’ndan mezun olan Ufuk Turhan, daha sonra New York Üniversitesi’nde Arts Media and Culture eğitimi almıştır. 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi bölümündeki yüksek lisansını Reklam Müziklerinde Tını ve Enstrüman Değişkenlerinin Reklama Yönelik Tutuma Etkisi isimli teziyle tamamlamıştır. Türkiye’de bu alanda yapılmış ilk ve tek bilimsel deneyi hazırlayan Turhan, bu alanda Nestle, Dentsu Aegis Network Türkiye gibi çeşitli kurumsal şirketlerde ve reklamcılık alanı profesyonellerine workshop ve eğitimler vermektedir. Bunun yanında farklı reklamlarda, Hayatım Eğitim, Taşyolu; Kararlı Geçit gibi belgesellerde belgesel müzikleri bestecisi olarak yer almıştır.