TİYA; BEKİ PROJESİNİN İLK ZİYARETLERİNİ TAMAMLADI

BEKİ Projesinin ilk ziyaretleri tamamlandı.

15 Kasım 2021’de başlayan ilk gezide Kosova ve Kuzey Makedonya ziyaret edildi. BEKİ projesi kapsamında bölgenin yapı kimyasalları alanındaki üretici ve firmalarla görüşüldü. Ayrıca bölge hakkında hem kültürel hem de iş hayatı kapsamında bilgiler edinildi.

TİYA 2022 yılı planında yüksek önemli bölge ilan edilen Balkan ülkeleri için BEKİ projesinin ilk ziyaretini gerçekleştirdi. İlk ziyaretler 15-19 Kasım tarihleri arasında Kosova ve Kuzey Makedonya’ya yapıldı.

İlk adres Kuzey Makedonya oldu.

BEKİ projesinin ilk durağı Kuzey Makedonya oldu. Engin Turhan başkanlığında hareket eden heyet, ilk gün bölge kültürünü keşfe çıktı. Makedonya’ya da yapılan ziyaretinin ikinci günü, firma ziyaretlerine ayrıldı. Yapı kimyasalları alanında yapıştırıcı grubuna yoğunluk veren Cofix firması ile yapılan görüşmede karşılıklı imkân ve fırsatlar değerlendirildi. Günün sonunda Cofix firması ile prensip anlaşmasına varıldı.

Kosova’da sıcak karşılama.

BEKİ projesinin dahilinde ikinci durak ise Kosova oldu.  Priştine’de yer alan Kosova Türkiye Ticaret Odası ziyaret edildi. Burada Berna Safçı ile yapılan görüşmeye Türkiye Ticari Ateşesi Gözde Eroğlu’da katıldı. Görüşmede Turhan İş ve Yatırım‘ın BEKİ projesi dahilinde yetkililere bilgi verildi. Kosova’nın ekonomik yapısı, şirketler için olan yatırım avantajları ve Kosova’daki fırsatlar hakkında bilgi alındı.

TİYA Kosova gezisine, üretici firma ziyaretleriyle devam etti. İnşaat malzemeleri alanında yoğun ve geniş bir ürün yelpazesi olan Graniti ile görüşüldü. Graniti’nin ürünlerini yakından inceleme fırsatı bulan TİYA ile Graniti arasında oluşabilecek fırsatlar ve iş birlikleri değerlendirildi.

Daha sonra Suvareka şehrine geçildi ve burada Ecopol firmasının yetkilileri ile tanışıldı. Bu görüşmede Kosova yapı kimyasalları pazarı ve önümüzdeki dönemde ortaya çıkabilecek iş birlikleri hakkında konuşuldu. 

BEKİ Projesi dahilinde Kosova’daki son durak ise Shiroka Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Dekorfix markası oldu. Dekorfix’in ürün gamı ve operasyonlarının nasıl ilerlediğine dair bilgi alındı ve karşılıklı imkân ve fırsatlar değerlendirildi. Daha sonra ise Dekorfix fabrika gezisi yapıldı.

BEKİ Projesi’nin ilk ziyaretlerini tamamlayan Engin Turhan ve proje heyeti daha sonra yurda geri dönüş sağladı. Engin Turhan bu ilk ziyaretleri hakkında “Beki Projesi dahilinde yaptığımız bu seyahat bizim için yeni bağlantılar kurduğumuz, Tuna’nın diğer yakasındaki kardeşlerimizi tanıdığımız bir yolculuk oldu. Bu verimli ziyaretler, inanıyorum ki yıllar içinde güçlenecek bağların ilk tohumlarını attı” dedi.

#TİYA ; #TurhanİşVeYatırım ; #EnginTurhan ; #BEKİ; #Kosova; #Cofix; #Makedonya ; #Graniti ; #Suvareka ; #Ecopol ; #yapıkimyasalları ; #ShirokaSanayiBölgesi ; #Dekorfix ;  #BEKİ_Projesi ; #Priştine ; #KosovaTürkiyeTicaretOdası ; #BernaSafçı ; #TürkiyeKosovaTicariAteşesi ; #GözdeEroğlu ;

Similar Posts

Bir yanıt yazın