TİYA; Balkan Ekonomik ve Kültürel İşbirlikleri Projesi BEKİ başlıyor.

TİYA heyeti, Balkanlarda ekonomik ve kültürel işbirlikleri oluşturmak üzere BEKİ projesinin öngörüşmeleri kapsamında 15 Kasım 2021’de Balkan ülkeleri ziyaretlerinin ilk turuna başlıyor.

TİYA 2022 yılı planında yüksek önemli bölge ilan edilen Balkan ülkelerinde ekonomik ve kültürel işbirlikleri sağlanmasını hedefleyen BEKİ projesi ile Avrupa’nın en hızlı gelişen ekonomik bölgesi Balkanlarda, Balkan ülkelerinin yatırımcıları ve önde gelen işadamları ve dernekleri ile ortak bir vizyon ve paydada buluşmayı amaçlıyor. Bu amaçla 2022 yılı sonuna kadar planlanan 6 Balkan  ziyaretlerinden ilki 15 Kasım 2021 tarihinde başlıyor.

TİYA Başkanı Engin Turhan ve TİYA heyeti bu ilk turda Makedonya, Kosova ve Karadağ’da temaslarda bulunacak. TİYA heyeti, Makedonya Üsküp şehri ile başlayacakları gezi boyunca ticari ateşeler düzeyinde temaslarda bulunurken; iş adamları derneklerini, ticari yatırım firmalarını, üreticileri ve fabrikaları ziyaret edecek; bölgenin ileri gelenleri ve yöneticileri ile de hem ekonomik hem de kültürel işbirlikleri için görüşmelerde bulunacaklar.  

BEKİ Projesi kapsamında değerlendirmelerde bulunan Engin Turhan projeye yönelik düşüncelerini:

“Ülke sınırlarının uluslararası ticarette artık geçerli olmadığı günümüzde Balkanlarda Doğu Batı eksininde ve Kuzey Güney hattı üzerinde bir çok ülkeyi içine kapsayan demir yolu ağları, otoban yatırımları, enerji koridoru projeleri bulunmaktadır. Bugün geldiğimiz noktada; bölgede ülkeler ve şehirler arasında yüksek oranda verimliliğe sahip ticaret olanakları oluşmaya başlamış, Balkan kökenli üretilen markaların tüm Avrupa’ya dağıtımı yapılabilir hale gelmiş ve bir çok dilin konuşulduğu uluslararası bir pazarlama ve satış ağı oluşmuştur.

TİYA olarak bizim önceliğimiz; bölgenin ileri gelenleri ve yerel yöneticiler ile bölgeye katkı sağlamak, Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerde köprü vazifesi görmek, karşılıklı yatırım faaliyetlerine katkı sağlamak olacaktır. Taşıdığımız bir çok markayı bölgeye getirirken bölgedeki üretiminde Türkiye’den başlayarak dünya ilkelerine ulaşmasını sağlamak ve uluslararası standartların yakalanmasını sağlamak bizler için önemli bir misyon olacaktır.” diyerek aktardı.

Similar Posts

Bir yanıt yazın